Ładowanie Wydarzenia

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

23 wrzesień 2024

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 23–28 września 2024 roku. Co roku widzowie FPFF mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. „Czysta Klasyka” – przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, „Polonica” – pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne „Gdynia Dzieciom” czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

Festiwal pozwala na otwartą konfrontację dzieła filmowego z widownią, obserwatorami i uczestnikami życia filmowego oraz dziennikarzami. Imprezę co roku odwiedza ok. 2000 profesjonalistów. Do Gdyni przybywają polscy i międzynarodowi goście: twórcy filmowi, aktorzy, producenci, programatorzy festiwali. Jest to najważniejsza polska impreza filmowa, stąd duża część wydarzeń towarzyszących, jak fora, konferencje, prezentacje czy warsztaty adresowane są do tej grupy uczestników. Z roku na rok, ze względu na rozwój infrastruktury i zwiększającą się popularność imprezy, wzrasta liczba publiczności: w projekcjach, spotkaniach i innych wydarzeniach w 2018 roku uczestniczyło 75 000 widzów. Nabiera znaczenia także edukacyjna rola Festiwalu, w którym coraz chętniej biorą udział studenci i uczniowie, zainteresowani pogłębieniem swojej wiedzy i czynnym uczestnictwem w kulturze.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powstał w latach 70. z inicjatywy gdańskiego środowiska Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Żak” oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie jego producentem jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, a organizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W organizację imprezy włącza się rokrocznie kilkadziesiąt instytucji, sponsorów i patronów medialnych. Szczególne znaczenie ma związek Festiwalu z Gdynią – FPFF jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta, w sposób istotny wpływającym na jego rozwój i wizerunek.

Festiwal w Gdyni jest najważniejszą polską imprezą filmową, posiadającą status narodowego festiwalu filmowego, która w wyrazisty w sposób przyczynia się do upowszechniania kultury filmowej, promocji polskiego dorobku filmowego i ugruntowania pozycji i odbioru rodzimej kinematografii.

Źródło oraz oficjalna strona wydarzenia: https://festiwalgdynia.pl/

Linki do programów poszczególnych sekcji konkursowych oraz pozakonkursowych na stronie organizatora

Konkurs Główny

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Konkurs Perspektywy

Polonica

Dokument w Gdyni

Gdynia Dzieciom

Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka

Pokazy specjalne

Może Cię również zainteresować

Ostatnie relacje

Wielki Debiut – Gliwicka Konferencja RPG 2024

Ostatniego dnia lata w Gliwicach odbyła się pierwsza edycja Gliwickiej Konferencji RPG. Interesują Cię sesje RPG, ale nie wiesz od czego zacząć? Jesteś graczem, ale chcesz spróbować swoich sił jako mistrz gry? Albo chciałbyś udoskonalić swoje umiejętności? No to warto było przyjechać 31 sierpnia do Gliwic! Debiutancka Edycja Gliwickiej Konferencji RPG Organizatorem wydarzenia była Liga ZMG, która zajmuje się głównie organizacją sesji RPG. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w budynkach należących do Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Większość prelekcji i warsztatów

Moricon 2024

Moricon 2024

Moricon 2024 – Zdjęcia 30 sierpnia w piątek , na terenie Politechniki Białostockiej wystartowała kolejna edycja Moricon. Ten konwent w swoich założeniach dedykowany jest głównie “Anime” i kulturze Dalekiego Wschodu. Jednak nie brakło w nim i innych akcentów, które towarzyszą tego typu imprezom. Były odniesienia tak do Tolkiena jak i innych kultowych baśni europejskiego kręgu kulturowego. Organizatorzy w czasie 3 dni trwania imprezy zapewnili ciekawy i różnorodny program, tak by każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.Były więc spotkania

Magda Kuraś z zespołem Ladies' Jazz 2024

Ladies` Jazz Festival 2024 Oddaje Hołd Kobietom Kultury

Dodaj tu swój tekst nagłówka Dlaczego warto zaplanować wakacje nad polskim morzem w lipcu? Nie dlatego, że jest wielka szansa na ciepłą morską wodę czy upalną pogodę, ale dlatego że zjeżdżają się tam wtedy gwiazdy polskiej i światowej sceny jazzowej. Chodzi oczywiście o Ladies’ Jazz Festival, który w tym roku trwał od 15 do 25 lipca. Razem świętowaliśmy jego już 20 rocznicę z pięknym widokiem na Bałtyk. Otwarcie w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie Dwudziesta jubileuszowa edycja Ladies’ Jazz Festival rozpoczęła

Pol'and'Rock 2024

Pol’and’Rock 2024

30 Festival Pol’and’Rock – Działo się Gdy Jurek Owsiak ponad 30 lat temu wymyślił festiwal będący w zamierzeniu ukłonem i podziękowaniem w stronę wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na pewno nie przypuszczał, że ta impreza stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń nie tylko muzycznych w Polsce. Kolejny przełom nastąpił kilka lat temu, gdy jego słowa nadały wydarzeniu miano „Najpiękniejszego festiwalu świata”. Nie były to słowa bez pokrycia. Scena A jak było w tym roku? Dla jednych line-up skromny, dla innych